Cristina Popescu

Asociația Nevăzătorilor din România - Filiala Brașov

Mișcare pentru nevăzători

Sunt doar un om, imperfect, implicată activ în sprijinirea comunității din care fac parte prin activități de voluntariat în cadrul Clubului Lions Brașov.

Una dintre cele mai importante cauze globale pe care o sprijină Clubul Lions, încă din 1926 este Cruciada împotriva întunericului.

Intenția mea este aceea, de a obține simpatia și interesul donatorului mai mult decât banii, pentru că darul fără iubire este gol.

Proiectul are ca obiectiv utilarea cu aparatură de fitness, a unui spațiu existent, în cadrul Policlinicii Tractorul - pentru persoanele cu dizabilități vizuale. În anul 2022 în Brașov nu există o astfel de sală, iar persoanele cu dizabilități vizuale nu au acces în sălile de fitness obișnuite.

De ce este importantă existența acestei săli de fitness? Mișcarea duce la prevenirea unor afecțiuni cauzate de sedentarism pentru persoanele cu dizabilități excluse din spațiile de sport existente în acest moment. Mișcarea duce la creșterea calității vieții lor și la prelungirea duratei de viață.

Îi cunosc personal pe acești oameni și în fiecare an facem împreuna cu ei, în cadrul Clubului Lions, ,,Cina pe întuneric,, și ,,Revelionul nevăzătorilor,,. Sunt oameni la fel de valoroși ca noi și merită sprijinul, integrarea și atenția noastră pentru mai mult decât utilarea unei săli de fitness.

Propunerea mea se referă la sprijinirea nevăzătorilor pentru a da valoare vieții lor.
Susțin cu drag acest proiect „Mișcare pentru nevăzători” și te invit și pe tine să contribui la împlinirea acestui vis de a avea in Brașov, o sală de fitness pentru nevăzători.

Donează sau Aleargă!

PARTENERI BRONZE